Думки про Польщу

Повернувшися з Польщі, хочу поділитися ще кількома враженнями про фінанси цієї країни.;)

Бензин у них дорожчий, ніж у нас — близько 10 гривень на наші гроші коштує 1 літр 95-го.

А ціни на фрукти і овочі лише трохи нижче наших — виглядає так, що їх везуть з одних і тих самих країв і нам, і полякам. 🙂

Квитки на автобус у Варшаві ми не могли купити просто в автобусі. Їх можна купити лише в газетних кіосках і деяких інших спеціально облаштованих для цього місцях. Тому пізно ввечері або у вихідні доводиться ходити пішки, якщо заздалегідь не запасешся квитками. )))

Банківських відділень у центрі Варшави дуже багато. При цьому я не бачила жодного банку, який був би представлений і в Україні. Як з"ясувалося, найбільше відділень у найбільшого і найвідомішого польського банку Пекао (PKO SA) — близько 1000. Це ми прочитали в рекламі в газеті. 🙂

Щодо банківської реклами, то цікаво те, що на білбордах, де рекламували банківські кредити, відсоткова ставка по цих кредитах вказана не була….

І ще — у Польщі так само рекламують "Кредити під 0%", як і у нас. )))

Решту моїх вражень (і не лише моїх) про поїздку на блогкемп можна прочитати тут.

Банки Польщі

Банки Польщі сьогодні зачинені — бо ж субота. Між іншим, в Україні деякі відділення працюють і в суботу. Особливо це стосується відділень у так званих "спальних районах".

У Польщі на перший погляд банків чимало. Коли ми їздили по Варшаві, то бачили багато відділень, особливо центральних. Все ж таки, столиця.

Але в дійсності, у Польщі десь близько 80 банків, якщо мене не зраджує пам"ять. Свого часу у них теж був банківський бум, банків було кілька сотень (зараз в Україні трохи більше 170 банків), але потім відбулося кілька банкрутств, кільки злиттів, кілька поглинань… І маємо таку ситуацію, що кількість банків у Польщі вдвічі менша за українську.

Певно, у Польщі банки мають більш розгалужені мережі відділень, тому навіть наявної кількості банків достатньо, щоб задовольнити усі потреби населення? 

Ломбардія

Поки не вдалося завантажити фотки польських банків, продовжу серію "Банки Італії".:)

Milano

Банк у Мілані — сучасний банк — сучасний дизайн. 😉

Risparmi

Ось тут краще видно назву — Cassa dei Risparmi — Мілана і Ломбардії.

Польські фінанси

Перебуваючи в Польщі, я вже встигла зауважити кілька цікавинок. 🙂

По-перше, полякам, певно, легше давати собі раду з грошима — у них тут багато чого дешевше ніж у нас. Я не маю на увазі проїзд у потягах-експресах (10 км коштують там 20 злотих(45 грн)=1 квиток). Я маю на увазі, наприклад, обіди в ресторанах. Порції у ресторанчику у Варшаві (20 злотих=1 порція) були такими величезними, що навіть наші хлопці не все подоїдали! Зокрема, моя тарілка (розміром із тацю) містила добру порцію риби, порцію картоплі і три салати. Мушу сказати, що картоплю я вже не посилила. ))

По-друге, відсотки по депозитах у Польщі вищі, ніж у країнах Західної Європи. Я бачила телевізійну рекламу, де банк пропонував своїм майбутнім клієнтам ставку по депозиту 8,1% річних. В той час як у Західній Європі ставки сягають лише 2,5% річних. Втім, ще треба поцікавитися, який у Польщі рівень інфляції… Але думаю, поменше, ніж в Україні цьогоріч. 😉

По-третє, після того, як ми спробували проїхатися у потязі зайцями (це був експрес, тому я думаю, наше прагнення можна зрозуміти…)))), rona  зауважила оголошення у вагоні, в якому чітко давали зрозуміти, що прізвища тих, хто хоч раз отаким от зайцем у потязі проїхався, передаються до бюро кредитних історій. Тобто якщо ти проїхався зайцем, то можеш і не мріяти про отримання кредиту у банку (чи то на житло, чи на авто, чи на простенький комп). Бо ж для банку ти вже персона "ненадійна" — якщо не платиш за проїзд, то за користування кредитом не заплатиш і поготів. 😉 

Банк на березі моря

Банки продовжують мене переслідувати, навіть коли я далеко від роботи. 🙂

Перебуваю наразі на блогкемпі у місті Юрата, Польща. Ми живемо тут у милому і затишному готелі на березі Балтійського моря… який є тренінговим центром польського банку Пекао! Тут усе нагадує про цей банк попри те, що у той час, коли тренінги не проводяться, банк здає центр у якості готелю туристам.

Банк Пекао у Польщі — це як наш український Ощадбанк: заснований державою, з розгалуженою мережею відділень, заможний, з надійною репутацією.

Коли буде доступ до швидкісного інету, перекину фотки цього центру-готелю і викладу їх на блозі. 🙂

Не думаю, що наші українські банки вже мають такі тренінгові центри, як цей. Хоча переконана, що їхні прибутки дозволяють ще й не таке побудувати.)) А втім, не певна, адже я у банках не працювала — може, вже і у нас є щось таке. Хоча, думаю, для тренінгів наші фінустанови поки що готелі на курортах лише орендують. 😉 

Популярний банк

З серії "Банки Італії" 

dell'Emilia Romana

Ще один "народний" банк Італії. Тільки вже в іншому місті.

Під банкоматом хтось залишив свій "автограф". :))

Mantovana

Банк Аграрний "Мантонавана". Простенька будівля, звичайні італійські віконниці, щоб ховатися від сонця. 🙂

Курс долара впаде?

mediaexpertv поставив мені запитання до одного з постів: "Зараз фінансові експерти поділилися на дві частини: одна каже, що долар буде надалі падати (зважаючи на падіння його у світі), друга — повернеться на своє місце навіть виросте до 7 грн (влада це зробить штучно). Що можете сказати з цього приводу. Аргументи ;)"

Відповідаю:

Однією з цілей укріплення гривні для влади було знизити інфляцію — це зробити вдалося. Якщо влітку ціни рости не будуть або виростуть незначно, то далі знижувати курс долара Нацбанку вже буде не потрібно.

Плюс, треба враховувати, що зниження курсу долара дає перевагу імпортерам і б"є по експортерах. Бо ті товари, що ввозяться, стають дешевшими, а ті, що вивозяться, дорожчають. Відповідно, імпортери можуть отримати більше прибутків (бо ціни вони знижувати не будуть — попит і без того є), а експортери понесуть збитки, бо за кордоном їм ніхто більше платити за цей товар не буде). Тому експерти, роблячи прогнози, часто-густо виходять з того, чи планує уряд підтримувати експортерів у даний момент, чи, навпаки, імпортерів.

У світі курс долара падає, в обмінниках теж — навряд чи він буде в нашій країні рости офіційно. Плюс, повертатися до того рівня інфляції, який був, нікому не хотілося б.;)

Знижувати його й надалі — означає робити непопулярні кроки, які викличуть обурення населення. А це на фоні президентських виборів, які наближаються, (і виборів до парламенту, які перманентно наближаються))) невигідно (невигідно, в першу чергу, діючому Президентові).

Я вважаю, що курс долару рости не буде, а прогнози щодо його росту спрямовані на те, щоб утримати населення від обміну доларів на гривню. Бо долари люди тримають для збереження коштів, а це вигідно уряду (чим менше люди витрачають, тим менший рівень інфляції). А якщо населення поміняє долари на гривні, воно піде в магазин їх витрачати, чим збільшить попит і, відповідно, рівень інфляції.

Але, що буде насправді, прогнозувати на 100% неможливо — плани влади змінюються, так само як і ситуація на світових ринках. 🙂

Бельгійський лев

 Серія "Банки Бельгії" — тільки не банки цього разу, а страхові компанії у Брюселі.

Fortis

Це страхова компанія. 😉 В Україні вона з"явилася минулого року.

А так виглядає їхній центральний офіс у Брюселі.

Fortis

Це вхід до офісу. Великий камінь, а на ньому напис: "Наліво підеш… Направо підеш…" 🙂

Жартую, просто написано FORTIS і логотип поруч. 🙂

ING

А це — група ING. Їхній офіс там поруч з Fortis, як можна помітити з архітектури будівель. 🙂

 

Французька Італія

Серія "Банки Італії"

Sardegna

Банк Сарденії… Назва схожа на риб"ячу. 🙂

BNL

BNP Paribas не лише в Україні примудрився банків накупити — ось і в Італії вони є, на площі дель Різоргіменто. 🙂